Oglaševanje

Španija po prihodu več kot 1.500 migrantov v Ceuto pošilja vojsko

author
STA
30. jul 2026. 19:03
>
21:00
Množični beg maroških migrantov v Ceuto
Množični beg maroških migrantov v Ceuto | Foto: REUTERS

Španska eksklava Ceuta se spopada s humanitarno krizo, potem ko je tja po morju v zadnjih dneh prišlo več kot 1.500 migrantov. Ti so večinoma prišli po morju iz sosednjega Maroka, pri čemer jih je umrlo najmanj devet. Špansko ministrstvo za notranje zadeve je zato napovedalo, da bo vlada na območje poslala vojsko, da bi zagotovila varnost na ozemlju.

Oglaševanje

V špansko eksklavo Ceuta v Severni Afriki je v zadnjih dneh, večinoma po morju, vstopilo več kot 1.500 migrantov. Špansko ministrstvo za notranje zadeve je danes napovedalo, da bo vlada za varnost na ozemlju tja poslala vojsko.

"Oborožene sile bodo okrepile civilno stražo pri izvajanju njenih pooblastil in vseh drugih ukrepov, ki bodo morda potrebni za ohranjanje varnosti v mestu Ceuta," je v izjavi sporočilo ministrstvo.

Števila vojakov, ki jih bodo poslali v eksklavo, ni podalo, navedlo je le, da se bo število pripadnikov civilne straže v primerjavi s sedanjimi 80 skorajda podvojilo. V Ceuto bodo poslali tudi potapljaške ekipe in ladje obalne straže, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Smo v situaciji popolne humanitarne in socialne krize"

Napoved sledi večdnevnemu povečanemu dotoku migrantov v Ceuto, zaradi česar je vodja tamkajšnjih oblasti Juan Jesus Vivas vlado v Madridu pozval k razglasitvi izrednih razmer in napotitvi vojske. Po njegovih besedah je v eksklavo v zadnjih desetih dneh prišlo med 1.500 in 2.000 migrantov, kar predstavlja približno dva odstotka celotnega prebivalstva eksklave.

"Smo v situaciji popolne humanitarne in socialne krize," je v izjavi poudaril Vivas. Kot je sporočil v sredo, so med prispelimi ljudmi tako odrasli kot mladoletniki. "Sprejemni centri so prepolni - v njih ni več prostora za nikogar," je dejal in dodal, da je v zadnjih dneh na ozemlje povprečno vstopilo več kot 200 migrantov na dan, poročajo tuje tiskovne agencije.

Množični beg maroških migrantov v Ceuto
Množični beg maroških migrantov v Ceuto | Foto: REUTERS

V luči tega je vlado v Madridu pozval, naj razglasi izredne razmere. V petek naj bi eksklavo tudi obiskal notranji minister Fernando Grande-Marlaska.

Madrid in Rabat sklenila dogovor za vračanje tistih, ki so prispeli nezakonito

Po poročanju španske tiskovne agencije EFE sta se Madrid in Rabat ob tem danes dogovorila o okrepitvi sodelovanja zaradi povečanega migracijskega pritiska na Ceuto, vključno s pospešenim vračanjem migrantov, ki so na ozemlje vstopili nezakonito.

Dogovor so potrdili tudi v Rabatu. "Obe državi sta se strinjali, da bosta okrepili usklajevanje in prizadevanja za obvladovanje teh (migracijskih) tokov, ter se zavezali, da bosta čim prej pregledali in izvedli ukrepe za repatriacijo vseh oseb, ki so nezakonito vstopile v Ceuto," so za EFE povedali maroški uradni viri.

Da bi ljudje dosegli Ceuto, morajo z maroške obale preplavati nevarne tokove Gibraltarske ožine. Mesto sicer od maroškega ozemlja ločujejo mejne ograje, ki segajo tudi v morje. Po podatkih španske vlade je med poskusi, da bi dosegli ozemlje, v zadnjih dneh umrlo najmanj devet ljudi, še navaja AFP.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih